Choď na obsah Choď na menu
 


21. 7. 2012

EXISTUJE BIGFOOT?

 

smalfut.jpg

 

Bigfoot (v preklade Veľká noha) je mýtický tvor, ktorého existencia nebola nikdy oficiálne a spoľahlivo preukázaná. Je to tajuplná postava, ktorá sa objavuje najmä v severoamerickom folklóre. Najčastejšie sa zjavuje v lesoch blízko husto obydlených oblastí severozápadu Spojených štátov amerických a kanadskej provincie Britskej Kolumbie. Ide o americkú obdobu himalájskeho yetiho. 

Prvé správy o pozorovaní záhadného tvora, akéhosi "ľudoopa", pochádzajú z roku 1830 a odvtedy sa zozbieralo tisíce svedectiev.  Väčšina pozorovaní má viacero podobných znakov - bigfoot je charakterizovaný ako približne 2 metre vysoký dvojnohý hominoidovec s dlhými pažami a jeho celé telo pokrýva hustá tmavá srsť. Niektorí ľudia sa domnievajú, že ide o doposiaľ neobjavený živočíšny druh alebo sa jedná o potomka dávno vyhynutého obrieho primáta zvaného Gigantopithecus.

Najznámejším dokumentom, ktorý ma potvrdzovať existenciu bigfoota je niekoľkominútový amatérsky videozáznam, ktorého zábery sú síce roztrasené, ale je na ňom vidieť bigfoota pri prechádzke v lese. Natočil ho istý Roger Petterson v Bluff Creek v Severnej Kalifornii v roku 1967. Kritici tvrdia, že ide o dômyselný podvod, čo vysvetľujú tým, že údajný tvor na zázname je len človek prezlečený za ľudoopa. Doktor D. W. Grieve, predseda konferencie o biomechanike londýnskej Royal Free Hospital a traja ruskí vedci, Bajanev, Burcev a Donskov, ktorí dôkladne preskúmali filmový záznam, dospeli k záveru, že sa v tomto prípade nejedná o žiadny podvod a kamerové triky.

FOTO: wikipedia.org

ZDROJ: internet, Nevyriešené záhady sveta

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.