Choď na obsah Choď na menu
 


17. 7. 2012

BERMUDSKÝ TROJUHOLNÍK NA SLOVENSKU

 

hpim1851m.jpg

 

Príbehy z oblasti, ktorú verejnosť pozná pod názvom Bermudský trojuholník, už desaťročia nedávajú mnohým ľuďom spávať. Nevysvetliteľné zmiznutia lodí a lietadiel v tejto oblasti neboli dodnes stopercentne objasnené. No len málokto zo Slovákov vie, že za záhadnými silami nemusí cestovať stovky kilometrov. Aj Slovensko má totiž svoje Bermudy.

Hrôzyplné a dodnes neobjasnené zmiznutia ľudí sa majú už viac ako 70 rokov odohrávať v lesoch pohoria Tribeč. To sa rozprestiera medzi mestami Nitra, Zlaté Moravce, Topoľčany a Partizánske. Je možné, že v týchto lesoch pôsobia tajomné sily?

Prvý známy prípad sa datuje do roku 1929, kedy sa počas zimy vydal na pravidelnú kontrolu revíra 47-ročný lesník Štafan Samšal. Bolo chladné novembrové ráno, snežilo od skorého rána. Nevedno, či si tento muž splietol cestu alebo mu počasie privodilo nejaké ťažké zranenie, no toho dňa sa domov už nevrátil a nikto ho už nikdy nevidel. Neúspešná bola aj záchranná akcia, ktorá trvala takmer tri mesiace. V súčasnoti si však vo Veľkých Uherciach na strateného lesníka nikto nevie spomenúť, ani najstarší obyvatelia obce. Tvrdia, že ide len o dohady.

Báchorky o zmiznutých ľuďoch vraj odštartoval príbeh o pustovníkovi z Moravy, ktorý sa počas 2. svetovej vojny ukrýval pred zákonom v lesnej chate s krížom.  "Pil z neďalekej studne, ktorá nevyschla ani v najväčšej horúčave. Vysoko v horách si dopestoval zemiaky i raž. Málokedy schádzal do najbližšej dediny Velčice, iba ak po cukor. Pomáhal v obci aj vysádzať stromy, no po skončení prác sa vytratil," povedal pre Nitrianske noviny v roku 2003 Štefan Doskoč, ktorému príbeh porozprávala jeho svokra. Pustovník bol veľmi obozretný pri kontakte s cudzími. Do jeho chalúpky vpustil len drevorubačov, aby im pomohol ošetriť zranenie alebo im poskytol úkryt pred búrkou. Raz keď mal nachystané na zimu, vykradli ho. Pustovník po tomto incidente bielym vápnom napísal na stenu svojej chalupy: "Keď ste mi všetko zjedli, zjedzte aj mňa!" Od toho momentu ho nikto nikdy viac nevidel živého. Nenašla sa ani jeho kostra.

Práve pustovníkov prípad má byť východiskovým bodom pri vzniku modernej legendy o slovenskom Bermudskom trojuholníku. Len rok po lesníkovi Samšalovi malo rovnakým spôsobom v tribečskych lesoch zmiznúť aj 18-ročné dievča Mária Šlajzerová z Mankoviec. Údajne sa vybrala za príbuznými do Zlatna a cestu si mala skrátiť cez horu v pohorí Tribeč. Nikdy však k svojim príbuzným neprišla, ani sa nevrátila domov. Jednoducho sa prepadla pod zem.

V roku 1934 sa zľahla zem aj po istom Jánovi Murgašovi zo Žirian. Ten pracoval v kameňolome. Podľa jeho priateľa Tita Szorada sa Ján prepadol v čiernej priepasti v Žibrici. Posledný svedok záhadnej udalosti však dnes už nie je medzi živými. O zmiznutí robotníka dokonca existuje záznam na nitrianskej matrike.

Najpozoruhodnejší prípad sa stal o 5 rokov neskôr, v zime 1939. Vo vtedajšom meste Baťovany (dnes Partizánske) pracoval ako robotník Walter Fischer. Pochádzal z Nového Mesta nad Váhom a kvôli práci žil na robotníckej ubytovni. Počas zimy sa vybral tento muž na turistickú prechádzku na nedaľeký Čierny hrad. Od toho času bol nezvestný. O mesiac od Walterovho stratenia, sa o osud manžela začala zaujímať jeho žena. Na jej naliehanie sa rozbehla rozsiahla pátracia akcia. Aj tá však skončila neúspechom. Po takmer polroku sa však Walter Fischer náhodne objavil v horách pri Zlatých Moravciach. Bol v bezvedomí, od krvi a so zvláštnymi popáleninami na celom tele. Privolaný žandár, ktorý sa zúčastnil na pátracej akcii, v bezvládnom mužovi spoznal pána Fischera a nariadil jeho prevoz do nemocnice. Bývalý robotník v Baťovom závode sa však zo svojho záhadného zážitku nikdy nepozviechal. Svoj život dožil v Ústave pre duševne chorých v Žiline. Walter Fischer si tajomstvo z tribečskych lesov odniesol do hrobu.

Príbeh o zmiznutí si pamätajú aj v dedinke Skýcov. Pred dvadsiatimi rokmi sa tu stratil Čech, ktorý býval na kraji dediny v malom domčeku. Policajti zistili, že jeho dom bol zavretý na kľúčik zvnútra. Neskôr, keď sa im podarilo dostať dnu, nezistili ani žiadne stopy násilia. Dôchodcu nikdy nevypátrali a súd ho prehlásil za mŕtveho.

Zo Skýcova vedie cesta, ktorá spája dedinu s Klátovou Novou Vsou z druhej strany Tribeča. V roku 1995 našli na tejto ceste opustené luxusné BMW. Bolo otvorené, autrádio vyhrávalo a na sedadle ležali doklady na meno Jan Šala a milión korún v rôznej mene. Tento muž je do dnešného dňa na zozname medzinárodne hľadaných osôb.

Podobný prípad sa stal aj v roku 1966, kedy sa na ceste pod Tribečom objavilo auto patriace Jánovi a Alene Belanovičovcom, ktorí boli už dlhšiu dobu nezvestní. Ich telá sa však vo vozidle nenachádzali a dodnes sa manželov nepodarilo vypátrať.

Najčerstvejšie zmiznutie sa odohralo koncom júna 2012. Jaroslav z Obce Žirany sa mal vydať na hríby a odvtedy po ňom pátrajú, zatiaľ však neúspešne.

Obyvatelia miest a obcí pod Tribečom majú na zmiznutia ľudí v tejto oblasti rôzne názory. Veria skôr na Bermudský než Tribečský trojuholník. Ľudia sa podľa nich vždy strácali a strácať budú. Mnohé z našich prípadov majú byť len nepodloženými fámami, ktoré si ľudia vymysleli ako senzáciu. Samotný Tribeč o pravde vytrvalo mlčí.

ZDROJ: hnonline.sk, sip.cz, howadoor.wz.cz, internet

FOTO: zlatokop.cz

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

TvojaMamaSmrdi

TvojaMama, 9. 2. 2017 10:25

A to doslova

Tríbečská záhada

Tri Beče, 29. 1. 2017 15:26

tribecska-zahada.sk

s

s, 29. 1. 2017 15:15

sss

Varovanie

AHC, 10. 12. 2012 20:21

No Našťastie a práve včas som sa dozvedel,že celý tento prípad tribeč je len klamstvo istého Viktora ala Howadoor...presvedčte sa sami...
http://howadoor.wz.cz/tribec.html
http://howadoor.wz.cz/tribec.html
po prečítaní jeho klamstiev si pozrite túto stránku ďakujem..
http://www.kpufo.eu/sk/?p=615
všimnite si hlavne nižšie tie komentáre...tak prípad tribeč vyriešený a to som nemusel ani ísť do terénu :)

Re: Varovanie

Dokoncenie tvojho vyskumu, 19. 1. 2017 13:51

Ale ked nepojdes do terenu napriklad s kamerou a nenatocis vlastny dokument a nevratis sa s5 zivi a zdravi nemozes povedat ze to nieje pravda... alebo?
:-P Pekny den a prijemny lov :-P

tribeč

melany, 29. 11. 2016 13:21

dosť často tam chodim a veru niektore miesta mi nahanaju strach a to som este ani nevedela o tejto zahade .....

Tribeč

mohawk, 20. 10. 2016 21:31

Žeby brána do pekla ??? no nieee

záhadná skala Velestúr

Normálny Jake, 9. 10. 2014 22:07

aj toto je celkom zaujímavá záhada. http://zaujimavosti.net/veda-a-technika/historicke/velestur-zahada-runoveho-pisma-v-skale-dokaz-starych-slovanov-ci-podvrh/ skus aj o tom.

záhadná skala Velestúr

Normálny Jake, 9. 10. 2014 22:07

aj toto je celkom zaujímavá záhada. http://zaujimavosti.net/veda-a-technika/historicke/velestur-zahada-runoveho-pisma-v-skale-dokaz-starych-slovanov-ci-podvrh/ skus aj o tom.

ach jaj

manka, 26. 12. 2012 13:39

lude neberte tie drogy ...

Info

AHC, 10. 12. 2012 13:21

Ahojte zajtra sa chystáme s kamarátom podrobnejšie preskúmať pohorie tribeč...chcel by som navštíviť aj miesta kadial sa mohli pohybovať tí zmiznutí ludia...keď sa vrátime napíšem ďalší koment...

Prečo nie?

Kaylin, 16. 11. 2012 8:53

Mno trojuholník asi to nebude,ale niečo v tých správach iste bude pravdivé . tú oblasť nepoznám, ale sú aj iné na slovensku , kde "miznú" ľudia. Táto oblasť bola vždy zvláštna už od obdobia Pitekantropa :) Ono by to bolo dobré pozrieť sa v archívoch osobne , čo tam je.
Možno práve tu na slovensku máme brány do inde :)

?

Robo, 19. 8. 2012 9:10

To že boli a sú nezvestní ludia v tejto oblasti ešte neznamená že ide o akýsi trojuholník.Ved časove rozpatie je dosť velke spolu z rozlohou uzemia na ktorom sa ludia stratili.Tríbeč ako pohorie nieje ničím zvláštne , sám toto pohorie mám prechodené krížom krážom.Nie je veru žiadny problém vytvoriť takýto záhadný príbeh, prifarbiť to a potom to len každý kopíruje o stošesť.
P.S. Ten posledný nezvestný z roku 2012 je Jaroslav nie Jozef.

Pekný den.

Re: coooooooooooooooooooooooooooo?

konaFFT, 30. 10. 2012 22:06

a uz si bol pri zltom bagri ja som 2 krat hmmmmmmmmmmmmm

UFO?

Jack, 19. 7. 2012 11:10