Choď na obsah Choď na menu
Reklama
Reklama
 


17. 7. 2012

BERMUDSKÝ TROJUHOLNÍK NA SLOVENSKU

 

hpim1851m.jpg

 

Príbehy z oblasti, ktorú verejnosť pozná pod názvom Bermudský trojuholník, už desaťročia nedávajú mnohým ľuďom spávať. Nevysvetliteľné zmiznutia lodí a lietadiel v tejto oblasti neboli dodnes stopercentne objasnené. No len málokto zo Slovákov vie, že za záhadnými silami nemusí cestovať stovky kilometrov. Aj Slovensko má totiž svoje Bermudy.

Hrôzyplné a dodnes neobjasnené zmiznutia ľudí sa majú už viac ako 70 rokov odohrávať v lesoch pohoria Tribeč. To sa rozprestiera medzi mestami Nitra, Zlaté Moravce, Topoľčany a Partizánske. Je možné, že v týchto lesoch pôsobia tajomné sily?

Prvý známy prípad sa datuje do roku 1929, kedy sa počas zimy vydal na pravidelnú kontrolu revíra 47-ročný lesník Štafan Samšal. Bolo chladné novembrové ráno, snežilo od skorého rána. Nevedno, či si tento muž splietol cestu alebo mu počasie privodilo nejaké ťažké zranenie, no toho dňa sa domov už nevrátil a nikto ho už nikdy nevidel. Neúspešná bola aj záchranná akcia, ktorá trvala takmer tri mesiace. V súčasnoti si však vo Veľkých Uherciach na strateného lesníka nikto nevie spomenúť, ani najstarší obyvatelia obce. Tvrdia, že ide len o dohady.

Báchorky o zmiznutých ľuďoch vraj odštartoval príbeh o pustovníkovi z Moravy, ktorý sa počas 2. svetovej vojny ukrýval pred zákonom v lesnej chate s krížom.  "Pil z neďalekej studne, ktorá nevyschla ani v najväčšej horúčave. Vysoko v horách si dopestoval zemiaky i raž. Málokedy schádzal do najbližšej dediny Velčice, iba ak po cukor. Pomáhal v obci aj vysádzať stromy, no po skončení prác sa vytratil," povedal pre Nitrianske noviny v roku 2003 Štefan Doskoč, ktorému príbeh porozprávala jeho svokra. Pustovník bol veľmi obozretný pri kontakte s cudzími. Do jeho chalúpky vpustil len drevorubačov, aby im pomohol ošetriť zranenie alebo im poskytol úkryt pred búrkou. Raz keď mal nachystané na zimu, vykradli ho. Pustovník po tomto incidente bielym vápnom napísal na stenu svojej chalupy: "Keď ste mi všetko zjedli, zjedzte aj mňa!" Od toho momentu ho nikto nikdy viac nevidel živého. Nenašla sa ani jeho kostra.

Práve pustovníkov prípad má byť východiskovým bodom pri vzniku modernej legendy o slovenskom Bermudskom trojuholníku. Len rok po lesníkovi Samšalovi malo rovnakým spôsobom v tribečskych lesoch zmiznúť aj 18-ročné dievča Mária Šlajzerová z Mankoviec. Údajne sa vybrala za príbuznými do Zlatna a cestu si mala skrátiť cez horu v pohorí Tribeč. Nikdy však k svojim príbuzným neprišla, ani sa nevrátila domov. Jednoducho sa prepadla pod zem.

V roku 1934 sa zľahla zem aj po istom Jánovi Murgašovi zo Žirian. Ten pracoval v kameňolome. Podľa jeho priateľa Tita Szorada sa Ján prepadol v čiernej priepasti v Žibrici. Posledný svedok záhadnej udalosti však dnes už nie je medzi živými. O zmiznutí robotníka dokonca existuje záznam na nitrianskej matrike.

Najpozoruhodnejší prípad sa stal o 5 rokov neskôr, v zime 1939. Vo vtedajšom meste Baťovany (dnes Partizánske) pracoval ako robotník Walter Fischer. Pochádzal z Nového Mesta nad Váhom a kvôli práci žil na robotníckej ubytovni. Počas zimy sa vybral tento muž na turistickú prechádzku na nedaľeký Čierny hrad. Od toho času bol nezvestný. O mesiac od Walterovho stratenia, sa o osud manžela začala zaujímať jeho žena. Na jej naliehanie sa rozbehla rozsiahla pátracia akcia. Aj tá však skončila neúspechom. Po takmer polroku sa však Walter Fischer náhodne objavil v horách pri Zlatých Moravciach. Bol v bezvedomí, od krvi a so zvláštnymi popáleninami na celom tele. Privolaný žandár, ktorý sa zúčastnil na pátracej akcii, v bezvládnom mužovi spoznal pána Fischera a nariadil jeho prevoz do nemocnice. Bývalý robotník v Baťovom závode sa však zo svojho záhadného zážitku nikdy nepozviechal. Svoj život dožil v Ústave pre duševne chorých v Žiline. Walter Fischer si tajomstvo z tribečskych lesov odniesol do hrobu.

Príbeh o zmiznutí si pamätajú aj v dedinke Skýcov. Pred dvadsiatimi rokmi sa tu stratil Čech, ktorý býval na kraji dediny v malom domčeku. Policajti zistili, že jeho dom bol zavretý na kľúčik zvnútra. Neskôr, keď sa im podarilo dostať dnu, nezistili ani žiadne stopy násilia. Dôchodcu nikdy nevypátrali a súd ho prehlásil za mŕtveho.

Zo Skýcova vedie cesta, ktorá spája dedinu s Klátovou Novou Vsou z druhej strany Tribeča. V roku 1995 našli na tejto ceste opustené luxusné BMW. Bolo otvorené, autrádio vyhrávalo a na sedadle ležali doklady na meno Jan Šala a milión korún v rôznej mene. Tento muž je do dnešného dňa na zozname medzinárodne hľadaných osôb.

Podobný prípad sa stal aj v roku 1966, kedy sa na ceste pod Tribečom objavilo auto patriace Jánovi a Alene Belanovičovcom, ktorí boli už dlhšiu dobu nezvestní. Ich telá sa však vo vozidle nenachádzali a dodnes sa manželov nepodarilo vypátrať.

Najčerstvejšie zmiznutie sa odohralo koncom júna 2012. Jaroslav z Obce Žirany sa mal vydať na hríby a odvtedy po ňom pátrajú, zatiaľ však neúspešne.

Obyvatelia miest a obcí pod Tribečom majú na zmiznutia ľudí v tejto oblasti rôzne názory. Veria skôr na Bermudský než Tribečský trojuholník. Ľudia sa podľa nich vždy strácali a strácať budú. Mnohé z našich prípadov majú byť len nepodloženými fámami, ktoré si ľudia vymysleli ako senzáciu. Samotný Tribeč o pravde vytrvalo mlčí.

ZDROJ: hnonline.sk, sip.cz, howadoor.wz.cz, internet

FOTO: zlatokop.cz

 
Reklama

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Naivne

(Vavro , 16. 9. 2017 14:00)

To je bohovska logika, už dlho som sa tak nenasmial:).... Co nie je v novinách, nie je pravda :)))

čo už

(Linda Olomovská, 2. 6. 2014 14:24)

No keby to bola pravda čosi by ste s tím robeli.Ale verím takýmto veciam len keby to bola pravda už by to bolo aj v novinách.Takže výmysel 1. triedy.

Re: čo už

(Vavro , 16. 9. 2017 13:57)

Kedy si tam bol? Nebol to jeleň??? Ruja???... To by mohlo byt dosť strašidelné pre ne zasvätených.

zvláštny zážitok na Mariánskej hore

(vlado, 26. 7. 2017 22:17)

Ja mám tiež zvláštny zážitok, avšak z opačného kútu Slovenska. Odohralo sa to na Mariánskej hore pri Levoči. S kamarátkou sme večer šli sami dvaja hore a cestou prichádzali zo severu mračná, ktoré vyzerali na búrku, no napriek tomu sme šli dalej, ked sme už boli hore, mračná zahaľovali už celú oblohu. Hore sme sa zastavili pri prameni tej známej mariánskej svätenej vody, a naberali sme si do fliaš alebo pili rukami, už neviem. A práve počas toho sa nás oboch zmocnili divné dojmy, obaja sme súčasne mali pocit, akoby všetko okolo (stromy, kamene atd) boli iba z kartónu a neboli úplne reálne, akoby to bola akási kulisa. Keď sme si to uvedomili, zmocnil sa nás strach. Mali sme strach, že keby sme tam zostali dlhšie, mohlo by sa nám stať niečo hrozné, tak sme rýchlo odišli. Cestou dole z Mariánskej hory boli už spomenuté mračná stále nad nami, avšak začínali postupne ako sme šli dole ustupovať naspäť smerom na sever. Keď sme už boli dole v meste, tak už boli takmer preč, bolo vidieť iba kúsok spoza Mariánskej hory, a nad mestom bola krásna čistá obloha plná hviezd. Na záhady väčšinou neverím, a som pomerne skeptik, a aj nad týmto príbehom by som mávol rukou, keby som ho sám nezažil. Neviem si to nijak zatiaľ vysvetliť, ale zážitok to bol veľmi divný a strašidelný. Navyše z lesov okolo Mariánskej hory často počuť podivné zvuky, pripomínajú rev nejakého zvieraťa, kamarátka tvrdila, že ich počuť pomerne často, a aj ja sám som ich niekoľkokrát počul, boli to veľmi podivné zvuky, pri ich počutí som si predstavoval podvedome nejakú obludu. Zvuky väčšiny našich zvierat dobre poznám, a som si na 99% istý, že to nebolo žiadne z nich. Poznám aj vreskot srnca, ktorý je z našich zvierat asi najstrašidelnejší, no to čo som počul pri Mariánskej hore bolo podstatne desivejšie.

Re: zvláštny zážitok na Mariánskej hore

(vlado, 26. 7. 2017 22:21)

ešte chcem dodať, že ak mám ten rev, ktorý som tam počul k niečomu prirovnať, tak sa to najviac podobalo asi filmovým zvukom revu dinosaurov, alebo nebolo to totožné

ako som zabludila

(miriam, 2. 1. 2014 2:17)

Milí ,,Tríbečania,,...ja som sa narodila v Zl.Moravciach..v r.2005 som sa vybrala na výlet do Jelenca s kolegyňou z práce,ktorá bola u nás stáži z Nemecka...išli po označenej turistickej ceste na hrad Gýmeš...stretli sme aj cyklistov..srandovali sme..potom sme sa vybrali po lesnej cestičke..ja a kolegyňa nemka..zrazu som sa cítila čudne..cítila som strach a úzkosť..ocitli sme sa v hlbokom lese,ktorý vyzeral ako na jeseň,alebo v zime,na to,že bol koniec júna a kvitli slnečnice..tu bolo ticho ako v decembri...žiadna zeleň..zrazu ma osvietilo a zavelila som kolegyni..otočme a a utekajme rýchlo späť....ja som sa rozbehla...kolegyňa nemka--v šľapkách..ledva za mnou stíhala..ani neviem kedy.zrazu sa zazelenalo..spievali vtáčiky a mi sme sa ocitli v lete ...je to normálne????

Re: ako som zabludila

(lala, 9. 5. 2015 7:59)

Urcite to nie je narmalne

Re: ako som zabludila

(Igor, 29. 5. 2017 19:06)

Ja som mal podobny zazitok.
S dcérou sa venujeme horskej cyklistike a v nedeľu 28.5.2017 poobede sme išli na trasu okolo vodného diela pri Novej Bystrici /Kysuce/ je to asi 30km okruh. Trasu poznáme, keďže tam chodievame. V poslednom úseku asi 3km do cieľa sa stalo to, čo si nevieme vysvetliť. Úsek, ktorý trvá cca 15min sme išli 40min a opakoval sa nám ten istý úsek niekoľkokrát po sebe pričom sme išli stále po ceste, kde nie je kam odbočiť. Stretli sme na jednom úseku 2 autá po sebe ako idú oproti nám pričom je tam zákaz vstupu aut. Tie auta sme stretli asi o 10min na tom istom úseku zase proti nám. V tom čase je na cyklotrase veľa cyklistov no my sme v tých 40 minútach nikoho nestretli len tie 2 autá. Mali sme obaja veľmi zvláštny a stiesňujúci pocit počas toho času dcéra tvrdi že sa nemohla zastaviť a taktiež sa nemohla pozrieť na tie auta . Ja som sa po druhom stretnutí pozrel do druhého auta kto tam sedí videl som len 2 siluety bez tvare a kontúr, čo som si v tej chvíli vôbec neuvedomoval to som si uvedomil až keď sme sa odtiaľ dostali. Obaja sme potom skonštatovali, že ako by nás tie autá ani nevideli lebo sa nám nevyhli a zrazili by nás. Počas tej doby mi nefungoval cyklokomputer ani GPS na mobile. Potom sme zrazu už išli do ďalšieho úseku a začali stretávať cyklistov. Keď sme prišli do cieľa povedal som Laure, že či vie že sa nám niečo stalo ona len prikývla a povedala chodili sme stále to isté. Bol to veľmi silný zážitok ale viac negatívny a stiesňujúci.

Až taký hoax to byť nemusí

(EMil, 17. 4. 2017 9:34)

Poznám osobne človeka ktorý sa na lyžovačke s deťmi stratil v roku 2008.
Asi 36 ročný chlap sa bol so svojimi dvoma deťmi sánkovať pod lesom niekde v okolí Nitrianskej Stredy. Namiesto domov do Nitrianskej Stredy sa s deťmi úplne nepochopiteľne vybral oproti noci opačným smerom do Zlatna. Hľadala ho celá dedina, kedže jeho prestrašená manželka oznámila zmiznutie. Až po polnoci sa telefonicky ozval niekde z horárne zo Zlatna.Tvrdil, že zablúdili. Nieto šprochu aby nebolo v ňom pravdy trochu. Hlúpy sa vysmeje, múdry sa poučí.

Veriť/neveriť? Všetko je individuálne

(Damian, 28. 3. 2017 8:19)

Ahoj, prečítajte si knihu Trhlina od Jozefa Kariku. Je to psychický príbeh človeka čo zažil niečo len ťažko opísateľné na Veľkom Tribeči. Po prečítaní, taktiež ako spomína v Doslove samotný autor,nebudete vedieť kde je realita a kde fikcia..

Info

(Jojo, 25. 3. 2017 18:36)

Chodievam tam na hríby a som z Nitry a viem toľko že je tam veľa priepastí do ktorých ľudia padajú takže žiadny Bermudský trojuholník nieje tam... Ale nepopieram možno je tam aj záhadné niečo.

TvojaMamaSmrdi

(TvojaMama, 9. 2. 2017 10:25)

A to doslova

Tríbečská záhada

(Tri Beče, 29. 1. 2017 15:26)

tribecska-zahada.sk

s

(s, 29. 1. 2017 15:15)

sss

Varovanie

(AHC, 10. 12. 2012 20:21)

No Našťastie a práve včas som sa dozvedel,že celý tento prípad tribeč je len klamstvo istého Viktora ala Howadoor...presvedčte sa sami...
http://howadoor.wz.cz/tribec.html
http://howadoor.wz.cz/tribec.html
po prečítaní jeho klamstiev si pozrite túto stránku ďakujem..
http://www.kpufo.eu/sk/?p=615
všimnite si hlavne nižšie tie komentáre...tak prípad tribeč vyriešený a to som nemusel ani ísť do terénu :)

Re: Varovanie

(Dokoncenie tvojho vyskumu, 19. 1. 2017 13:51)

Ale ked nepojdes do terenu napriklad s kamerou a nenatocis vlastny dokument a nevratis sa s5 zivi a zdravi nemozes povedat ze to nieje pravda... alebo?
:-P Pekny den a prijemny lov :-P

tribeč

(melany, 29. 11. 2016 13:21)

dosť často tam chodim a veru niektore miesta mi nahanaju strach a to som este ani nevedela o tejto zahade .....

Tribeč

(mohawk, 20. 10. 2016 21:31)

Žeby brána do pekla ??? no nieee

záhadná skala Velestúr

(Normálny Jake, 9. 10. 2014 22:07)

aj toto je celkom zaujímavá záhada. http://zaujimavosti.net/veda-a-technika/historicke/velestur-zahada-runoveho-pisma-v-skale-dokaz-starych-slovanov-ci-podvrh/ skus aj o tom.

záhadná skala Velestúr

(Normálny Jake, 9. 10. 2014 22:07)

aj toto je celkom zaujímavá záhada. http://zaujimavosti.net/veda-a-technika/historicke/velestur-zahada-runoveho-pisma-v-skale-dokaz-starych-slovanov-ci-podvrh/ skus aj o tom.